Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, kömür şirketlerinde 85 milyar dolarlık yatırım tutmaya devam ettiğini gösteren bir raporda yatırım faaliyetlerini “yeşil yıkama” yapmakla suçlandı.

Sivil Toplum Kuruluşları Reclaim Finance ve Urgewald tarafından Çarşamba günü yayınlanan rapor, şirketin iklim politikasının, gelirlerinin dörtte birinden azını kömürden kazanan şirketlerdeki hisselerini elinde tutmasına izin veren bir boşluk içerdiğini ortaya koydu. Sonuç olarak, pek çok önemli kömür madeni ve kirleticilerinde hisselerini veya tahvillerini elinde tuttu.

BlackRock, BHP, Glencore, RWE, Adani ve fosil yakıt endüstrisinde yer alan diğer şirketlere hala yatırım yapıyor.

Yatırım için yeni standart

Bulgular, BlackRock başkanı ve CEO’su Larry Fink’in , sürdürülebilirliğin firmanın “yatırım için yeni standart” haline geldiğini iddia eden müşterilere bir mektup yazmasından bir yıl sonra geldi . Yeni iklim politikalarının bir parçası olarak, aktif olarak yönetilen tüm yatırımlarını, gelirlerinin %25’inden fazlasını kömürden yapan şirketlere bıraktı ve müşterilerin yatırım yapmaları için bir dizi yeni ESG fon seçeneği sundu.

Bununla birlikte, en son araştırmayı gerçekleştiren kampanyacılar şimdi BlackRock’ın kömür üretimini artırmayı planlayan Japon Sumitomo ve Koreli Kepco gibi şirketler de dahil olmak üzere kömürden tamamen vazgeçmesini istiyor. BlackRock, bu tür şirketlerde 24 milyar dolarlık varlığa sahiptir.

Reclaim Finance’te sürdürülebilir bir yatırım kampanyacısı olan Lara Cuvelier, BlackRock’ın küresel sıcaklıklar yükseldikçe “en az” değişim olarak kendisini kömürden tamamen uzaklaştırması gerektiğini söyledi.

Cuvelier yaptığı açıklamada , “Bir yıl sonra, Larry Fink’in sürdürülebilirlik taahhüdünü yeşil yıkamadan başka bir şey olarak görmek zor” dedi. “BlackRock’un bir iklim paryası yerine iklim lideri olmasını gerçekten istiyorsa, yeşil kelimeleri yeşil eylemlerle uyumlu hale getirmeye başlaması ve BlackRock’un müthiş finansal gücünü sürdürülebilir bir geleceğe yönlendirmesi gerekiyor.”